Złote Rady Lisiej Mamy

Mama, Tati am – czyli rzecz o żywieniu małego dziecka

zlote-rady-lisiej-mamy_news

Kiedy byłam na urlopie macierzyńskim bardzo dbałam o kwestie żywieniowe. Posiłki były regularne i zbilansowane. Niestety kiedy wróciłam do pracy, a Mały Lisek poszedł do żłobka trochę odpuściliśmy. Większość posiłków Lisek i tak zjada w żłobku, więc czuliśmy, że to zdejmuje z nas odpowiedzialność. Cóż, nic bardziej mylnego.

Jednym z podstawowych elementów budowania odporności dziecka jest dobrze zbilansowana dieta. Tyle razy powtórzyłam to w Poradni, że sama musiałam uderzyć się w pierś i przyznać, że mamy z tym problem.

Musieliśmy zrewidować nasz sposób karmienia Małego Liska i wrócić do podstawowych zasad, o których troszkę zapomnieliśmy.

  1. Posiłki o regularnych porach. Uściślając – 5 posiłków.
  2. Rodzic decyduje co i kiedy zje dziecko, a dziecko czy i ile zje. To jest moim zdaniem zasada podstawowa i najważniejsza. Nie ma wymyślania dodatkowych dań zamiennych. Tutaj my dopuszczamy jeden wyjątek, kiedy podajemy coś nowego. W końcu każdy ma prawo czegoś nie lubić.
  3. Pomiędzy posiłkami nie podajemy przekąsek. To był dla nas największy problem. Ledwo Mały Lisek wstał, a już zdążył zjeść banana, wafla ryżowego i mus owocowy, więc na śniadanie nie był głodny. Teraz kiedy przekąsek nie ma, aż miło patrzeć jak zjada.
  4. Posiłek jemy przy stole. Bez książeczek, kredek, zabawek itd. Bez biegania po domu pomiędzy gryzami.

Myślę, że naszym drugim największym problemem (oprócz przekąsek) był brak planu. Sami jedliśmy przypadkowo, na bieżąco wymyślając co zjeść na dany posiłek. To nie było dobre, tzn. smaczne, ale na pewno niewiele miało wspólnego ze zbilansowaną dietą, a już tym bardziej dietą małego dziecka.  Zaczęłam, więc planować posiłki z wyprzedzeniem na cały tydzień.

Trudno mi było ułożyć taki plan samodzielnie, dlatego posiłkowałam się poradnikiem ze strony www.1000dni.pl. Są tam opisane ogólne zasady żywienia, jak i przykładowe jadłospisy, które dla mnie były dosyć dużą inspiracją.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s